Як призупинити діяльність ФОП

В Україні досить поширена ситуація, коли людина відкриває ФОП, працює протягом деякого часу, а потім вирішує призупинити бізнес. Розповідаємо, як бути, якщо фізична особа-підприємець тимчасово не веде діяльність.

Чи можна призупинити діяльність ФОП

Оформити призупинення діяльності фізичної особи-підприємця не вдасться — такої можливості не передбачено українськими законами. Якщо ви вирішили для себе якийсь час не вести бізнес, податкова все одно нараховуватиме податки, а за їх несплати — штрафи та пеню.

Водночас людина має повне право фактично призупинити підприємницьку діяльність — доки вирішить особисті питання або з іншої причини. У цьому немає нічого протизаконного, перерва у роботі підприємця не вважається порушенням. При цьому нема потреби повідомляти про паузу в бізнесі податкові органи, достатньо сплачувати необхідні податки.

Які варіанти можливі

Якщо з якихось причин ви не можете або не хочете вести бізнес якийсь час, у вас є два варіанти:

  • Закрити ФОП (написати заяву на держреєстрацію припинення підприємницької діяльності за власним рішенням).
  • Не оформлювати припинення підприємницької діяльності, але фактично не вести бізнес.

Закриття ФОП при оплаті всіх податків або зняття з державної реєстрації

Оптимальний варіант — закрити ФОП, і за необхідності відкрити його повторно у майбутньому. Річ у тім, що без ліквідації ФОПу за період відсутності фактичної підприємницької діяльності накопичується заборгованість, штрафи та пеня. Тож прикро, що бізнес не ведеться, а борги зростають.

Закриття ФОП зараз займає пару хвилин, якщо скористатися додатком "Дія":

  • Авторизуйтесь чи зареєструйте кабінет на порталі "Дія".
  • Перейдіть на сторінку "Автоматичне закриття ФОП" та клацніть "Подати заяву".
  • Переконайтеся, що всі дані в заяві вказані правильно (вони автоматично підтягнуться з реєстру).
  • Підпишіть документ, скориставшись електронно-цифровим підписом.

Протягом доби ви отримаєте листа на e-mail з повідомленням про закриття вашого ФОПа. Додатково потрібно закрити бізнес-рахунок у банку та сплатити всі податки.

Продовження діяльності без отримання виторгу

Ви можете не закривати ФОП і далі вважатися підприємцем, для цього достатньо платити податки. Оскільки під час перерви у бізнес-діяльності дохід нульовий, потрібно сплачувати лише єдиний соціальний внесок (але за стандартною ставкою та в повному обсязі).

Нагадаємо, що в період воєнного стану всі фізичні особи-підприємці на "спрощенці" не зобов'язані платити ЄСВ за себе. При цьому вони не звільняються від сплати цього податку за кожного найманого співробітника. Щодо фізосіб-підприємців на загальній системі — під час воєнного стану вони теж можуть не платити ЄСВ за себе, але тільки якщо прибуток відсутній.

Оцініть статтю

Чи була ця стаття корисною?