Які групи ФОП бувають?
Прийняли рішення відкрити власну справу та зареєструватися як ФОП? Тоді ви маєте самостійно вибрати систему оподаткування. Вона може бути загальною або спрощеною. Загальна підійде для великого підприємства, на якому працює багато найманих працівників. Спрощена система є оптимальною для невеликих бізнесів з відносно невисокими доходами та малою кількістю людей, яких наймають для роботи.
Якщо підприємець вибирає спрощену систему, додатково потрібно визначитися з групою ФОП. Дізнаймось, які групи бувають, які особливості у кожної та як розрахувати податки залежно від вибраної групи.
Група № 1
Перша група ФОП підійде підприємцям, які самостійно займаються роздрібною торгівлею на ринках або надають побутові послуги (проводять ремонтні роботи, виготовляють меблі, працюють перукарями тощо). Передбачається, що ФОП не наймає працівників та обслуговує лише фізичних осіб.
Податки, що сплачують ФОПи 1 групи:
- Єдиний податок. Складає 10% від прожиткового мінімуму, сплачується раз на місяць.
- Єдиний соціальний внесок. Складає 22% від мінім. зарплати в місяць, сплачується кожен квартал.
Приклад розрахунку податків для ФОП 1 групи
Станом на січень 2024, прожитковий мінімум для працездатної особи складає 3028 грн. Тобто, єдиний податок складатиме 10% від цієї суми — 302,80 грн на місяць.
Кожні 3 місяці ви також маєте сплачувати по 1562 грн єдиного соціального внеску за кожен місяць кварталу (це 22% від мін. зарплати, що станом на січень 2024 складає 7100 грн).
Група № 2
Друга група ФОП підходить для різноманітної діяльності, що включає торгівлю та надання послуг, виробництво (харчове і нехарчове), лісове господарство, розведення тварин, вирощування культур тощо. Один з прикладів популярного бізнесу, який підходить для 2 групи — власна кав'ярня. Передбачається, що підприємець має право наймати до 10 працівників.
Податки, що сплачують ФОПи 2 групи:
- Єдиний податок. 20% від мінімальної зарплати, сплачується раз на місяць.
- Єдиний соціальний внесок. 22% від мінім. зарплати в місяць, сплачується раз на квартал. ЄСВ також сплачується за кожного працівника, який був найнятий ФОПом.
Приклад розрахунку податків для ФОП 2 групи
Станом на січень 2024, мінімальна зарплата в Україні складає 7100 грн. Таким чином, ви маєте щомісяця платити державі 1420 грн єдиного податку. Раз на 3 місяці потрібно ще сплачувати по 1562 грн за кожен місяць кварталу (єдиний соціальний внесок).
Група № 3
ФОП третьої групи — найбільш універсальний варіант, який оптимально підходить для тих, хто надає будь-які послуги (IT-спеціалісти, маркетологи, консультанти, артисти тощо). Водночас підприємці з таким статусом можуть займатися ресторанним бізнесом, торгівлею і т. д.
Податки, що сплачують ФОПи 3 групи:
- Єдиний податок. 5% від отриманого доходу, сплачується щоквартально. Платники ПДВ сплачують лише 3% від доходів.
- Єдиний соціальний внесок. 22% від мінім. зарплати, сплачується раз на місяць. Додатково ЄСВ сплачується за найманих працівників.
Приклад розрахунку податків для ФОП 3 групи
Якщо ваш сумарний дохід за 1 календарний місяць склав 38 000 грн, потрібно сплатити єдиний податок у розмірі 1900 грн (5%).
До цієї суми додайте 1562 грн єдиного соц. внеску, який ви маєте оплачувати щомісяця (22% від мін. зарплати, що становить 7100 грн станом на січень 2024 р.)
Група № 4
До ФОП четвертої групи входять громадяни, які займаються вирощуванням, збиранням, переробленням, вигодовуванням сільгосппродукції, а також торгують власноруч здобутим врожаєм (на ділянках площею 0.5-20 гектарів).
З цим статусом фермер звільняється від сплати ЄСВ, йому потрібно оплачувати лише Єдиний Податок.
Приклад розрахунку податків для ФОП 4 групи
Єдиний податок розраховується у відсотках від вартості сільгоспугідь, якими володіє або які орендує фермер:
- Для сіножаті, пасовища або ріллі — 0.95% від вартості.
- Для багаторічних насаджень — 0.57%.
- Для водойм — 2.43%.
- Для земель, де культури вирощують на закритому ґрунті — 6.33%.
- Для сіножаті та пасовищ, розташованих у гірських районах — 0.57%.
- Для багаторічних насаджень, розташованих у гірських районах — 0.19%.
Для обчислення податку використовується нормативно-грошова оцінка сільгоспугідь (НГО) на 1 га. Щоб отримати актуальні дані про НГО для вашої земельної ділянки, зверніться до підрозділу Держгеокадастру у вашому регіоні.