ФОП помер, що робити?
Через повномасштабне вторгнення в Україні гинуть тисячі мирних жителів, у тому числі підприємців. Тому зараз особливо актуальними є питання про те, що робити у разі смерті ФОПа: чи можна спадкоємцям продовжити його бізнес-діяльність і як закрити ФОП.
Чи можна продовжити діяльність ФОП, якщо ви спадкоємець
Близькі померлого підприємця мають право продовжити його бізнес-діяльність, але не під його ім'ям — це незаконно. Також заборонено займатись підприємництвом без державної реєстрації. За це порушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу та конфіскації продукції та/або коштів, отриманих у результаті нелегальної діяльності.
Тому спадкоємець спочатку має закрити ФОП померлої людини, а потім відкрити новий — на власне ім'я. Після цього він може продовжити вести той самий бізнес. Зазначимо, що спадкоємець померлого підприємця отримує у власність майно, що йому належало (через пів року після смерті). Воно може включати кошти на бізнес-рахунку, нерухомість, авторські права, права на знак для товарів чи послуг, патенти та ін., і їх можна буде використовувати для подальшого ведення підприємницької діяльності.
Як закрити ФОП після смерті
Якщо підприємець помер, інформація про його смерть надходить до податкових органів протягом місяця після трагічної події. В результаті ідентифікаційний номер людини анулюється, але на підставі цього реєстрація її підприємницької діяльності не припиняється. Тому родичам померлого обов'язково слід звернутися до держреєстратора для ліквідації ФОП.
Наразі це неможливо зробити через Дію — послугою автоматичного закриття ФОП онлайн може скористатися тільки підприємець особисто. Тому родичу чи іншій особі потрібно пройти відповідну процедуру офлайн:
- Через ЦНАП.
- Через юрвідділ місцевої ради.
- Через нотаріуса, який має право внести зміни до держреєстру.
З документів потрібна лише копія свідоцтва про смерть підприємця. Також родича можуть попросити надати оригінал свого паспорта та написати заяву на припинення підприємницької діяльності.