Як відкрити ФОП в Україні у 2024 році?

Для чого потрібен ФОП

ФОП ("фізична особа-підприємець") — популярна форма ведення бізнесу у нашій країні. Набуття такого статусу — це можливість легально займатися підприємницькою діяльністю або узаконити надання будь-якого типу послуг, від ремонтів до IT-розробки.

Відкривши ФОП, підприємець справно сплачує податки до держбюджету та може не побоюватися перевірок з боку податкових органів. Власники малого та середнього бізнесу з оформленим ФОП можуть розраховувати на більшу довіру клієнтів та партнерів. Також статус підприємця забезпечує трудовий стаж для майбутньої пенсії.

Розглянемо основні етапи реєстрації ФОП в Україні.

Як вибрати КВЕД?

Перед відкриттям ФОП підприємцю слід визначитися з кодом КВЕД (розшифровується як "класифікатор видів економічної діяльності"). Підприємець має право працювати лише у тих сферах, які визначені обраними ним кодами. Повний перелік кодів КВЕД ви знайдете на сайті Державної служби статистики України.

Перед поданням заявки на реєстрацію проаналізуйте свій бізнес:

  • Чим плануєте займатися, від якої сфери йтиме основний дохід.
  • Чи надаватимете додаткові послуги і які.
  • На якому ринку працюватимете: Україна чи інші країни.

Закон не передбачає ліміту на кількість КВЕДів, тож краще вибрати одразу кілька, під різні види діяльності. При необхідності можна додати нові коди пізніше через Дію.

Яку групу ФОП вибрати для себе?

Якщо підприємець вибрав спрощену систему оподаткування (підійде для невеликих бізнесів та самозайнятих осіб), йому також потрібно визначитись із групою ФОП.

Усього є 4 групи:

  • 1 група: підійде для продажу товарів на ринку та/або надання побутових послуг населенню. Не можна наймати робітників, а річний дохід обмежений 300 тис. грн
  • 2 група: підійде для надання послуг населенню та юридичним особам, виготовлення та реалізації товарів, ресторанного бізнесу. Кількість найманих співробітників — не більше 10. Річний дохід не може перевищувати 1.5 млн грн
  • 3 група: універсальний варіант для тих, хто надає послуги на українському чи закордонному ринку: для IT-фахівців, бухгалтерів, артистів та ін. Кількість найманих співробітників не обмежена, ліміт річного доходу — 5 млн грн
  • 4 група: підходить для фермерів, які виробляють та реалізують сільгосппродукцію на землях площею 0.5-20 гектарів.

Які документи потрібні для відкриття ФОП

Щоб зареєструватися як фізична особа-підприємець, вам знадобиться мінімум документів:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • заява на реєстрацію ФОП;
  • заява про вибір спрощеної системи оподаткування (якщо необхідно).

Якщо ви реєструєте бізнес онлайн, вам також знадобиться електронно-цифровий підпис. Його можна отримати у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів або у кабінеті "Приват24", якщо ви є клієнтом цього банку. Також для оформлення ФОП підійде "ДіяПідпис", який можна активувати у додатку "Дія".

Як відкрити ФОП

Процедура відкриття ФОП в Україні нескладна та займає мінімум часу. Її можна пройти як класичними методами — у держустанові чи через нотаріуса, так і онлайн в автоматичному режимі.

Через Дію

Це, мабуть, найзручніший спосіб зареєструвати свій бізнес. Ви проходите процедуру дистанційно за 10 хвилин. Попередньо потрібно зареєструватися в системі — на сайті або в мобільному додатку.

Процедура реєстрації через Дія:

  1. На сторінці послуги "Автоматична реєстрація ФОП" натисніть кнопку "Подати заяву".
  2. Заповніть заяву, внісши запитані дані, а також виберіть систему оподаткування.
  3. Підпишіть заяву за допомогою електронного ключа.

Готово — ваша заява буде автоматично надіслана до держреєстру та податкової служби. Оповіщення про успішну реєстрацію незабаром прийде до вас на email та в особистий кабінет.

Через нотаріуса

Це спосіб має свої переваги, адже кваліфікований нотаріус детально проконсультує вас щодо відкриття ФОП, допоможе обрати КВЕД та заповнити необхідні документи.

Процедура складається з кількох кроків:

  • Ви вибираєте КВЕДи та визначаєтесь із системою оподаткування та групою ФОП, отримавши допомогу нотаріуса.
  • Ви заповнюєте заяву на реєстрацію ФОП та перехід на спрощену систему (якщо необхідно).
  • Фахівець перевіряє правильність заповнених даних та подає ваші документи для реєстрації у держреєстрі.
  • Нотаріус надає вам витяг з ЄДР після успішної реєстрації.

Через держустанови

Ви можете особисто прийти зареєструватися як фізична особа-підприємець, записавшись на візит до ЦНАПу онлайн. Також можна звернутися до будь-якої компанії зі статусом держреєстратора. Їхній повний список ви знайдете на сайті Міністерства юстиції.

У ЦНАПі потрібно буде пред'явити паспорт та ІПН, а також надати заяву на реєстрацію. Її можна заповнити заздалегідь за зразком, доступним на сайті Мін'юсту, або внести потрібні дані на місці. За потреби подайте також заяву про перехід на спрощений тип оподаткування.

Приблизно через добу після проходження процедури підприємець зможе отримати витяг з ЄДР.

Скільки коштує відкрити ФОП

Вартість відкриття ФОП залежить від способу, який ви вибрали. При реєстрації через "Дію" або ЦНАП вам не потрібно буде нічого платити. Відкрити ФОП через приватного нотаріуса коштуватиме в середньому 1850 грн, що включає нотаріальні витрати та отримання печатки підприємця.

Додатково вам потрібно буде відкрити рахунок ФОП у банку. Здебільшого українські банки пропонують безкоштовне відкриття основного рахунку. У деяких випадках передбачено плату за відкриття додаткового рахунку (близько 100 грн) та обслуговування (від 100 грн на місяць). Також є банки, котрі беруть комісію за транзакції.