Що таке ЄСВ

Абревіатура ЄСВ розшифровується як "Єдиний Соціальний Внесок". Це платіж до держбюджету, який щомісяця вносять роботодавці, ФОП, самозайняті особи та інші категорії платників, і який зараховується до Пенсійного фонду та інших соціальних фондів України. Цей тип податку призначений для фінансування соціальних програм, таких як пенсійне забезпечення, страхування у разі безробіття чи тимчасової непрацездатності та ін.

Хто сплачує ЄСВ

Основні категорії платників внеску:

  • Роботодавці. Особи, які використовують найману працю, повинні сплачувати єдиний соціальний внесок за кожного свого працівника.
  • Фізичні особи-підприємці (ФОП). Податок сплачують підприємці, які перебувають як на спрощеній, так і на загальній системі.
  • Самозайняті особи, які займаються незалежною професійною діяльністю (адвокати, нотаріуси та ін.)
  • Особи, які працюють на умовах цивільно-правових договорів. У такому разі замовник послуг (юридична або фізична особа) виступає як платник податку та утримує необхідну суму із загальної суми виплат.

Яка ставка ЄСВ

Загальна ставка Єдиного соціального внеску для більшості платників складає 22% від бази нарахування (базою може бути заробітна плата, винагорода за цивільно-правовими договорами, дохід ФОПа тощо). У разі працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці сплачують податок за пільговою ставкою — 8,41%.

Мінімальний розмір ЄСВ прив'язаний до мінімальної заробітної плати. На цю мить "мінімалка" в Україні становить 8000 грн, тому мінімально можливий внесок дорівнює 22% від цієї суми (тобто 1760 грн).

Максимальний обсяг бази нарахування податку обмежується 15 мінімальними зарплатами.