Скільки податків платить ФОП

Фізособи-підприємці на спрощеній системі повинні регулярно сплачувати до державного бюджету 2 типи податків: єдиний податок та єдиний соціальний внесок. Ставки за цими двома податковими зборами відрізняються залежно від обраної категорії ФОП.

Податки для 1 групи

До цієї категорії належать ФОП, які самостійно торгують на ринках або пропонують побутові послуги (будівництво, ремонт, стрижки, манікюр та ін.) Фізособа-підприємець першої групи не може співпрацювати з юридичними особами та не наймає працівників, а працює один.

Скільки потрібно платити:

  • Єдиний податок — становить до 10% від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних громадян (на 2024 р. цей показник дорівнює 2920 грн, тобто щомісячний платіж становитиме 292,20 грн).
  • ЄСВ — 22% від мінімальної зарплатні (наразі "мінімалка" складає 8000 грн, тож щомісячний платіж за ЄСВ дорівнює 1760 грн).

Податки для 2 групи

Фізособи-підприємці можуть обирати 2 групу, якщо займаються торгівлею, надають послуги, мають власне виробництво, відкривають невелику кав'ярню. Також до цієї категорії належать ФОП, які розводять тварин, вирощують культури та ін. Реєструючи даний тип ФОП, підприємець має право наймати працівників, але їхня кількість не повинна перевищувати десять осіб.

Скільки потрібно платити:

  • Єдиний податок — становить до 20% від мінімальної заробітної плати в Україні (станом на 2024 рік це 1600 грн на місяць).
  • ЄСВ — становить 22% від "мінімалки" (1760 грн на місяць).

Податки для 3 групи

Третя група підходить для тих, хто надає послуги у різноманітних сферах. Такий ФОП можуть відкривати консультанти, програмісти, маркетологи та ін. Також ця категорія підходить тим, хто веде бізнес у готельно-ресторанній сфері або займається торгівлею. Підприємці 3 групи мають право співпрацювати як з фізособами, так і з юрособами та можуть наймати будь-яку кількість співробітників.

Скільки потрібно платити:

  • Єдиний податок — становить 5% від отриманих доходів (ЄН може становити 3%, якщо ФОП оплачує ПДВ).
  • ЄС — становить 22% від мінімальної заробітної плати (станом на 2024 рік це 1760 грн на місяць).

Податки для 4 групи

До цієї категорії належать фермери, які працюють на ділянках площею 0,5-20 га. ФОП 4 категорії не повинен платити ЄСВ, а лише ЄП. Платіж розраховується у вигляді відсотка від вартості сільгоспугідь фермера (може становити від 0.19% до 6.33%). Для розрахунку використовують нормативно-грошову оцінку земельної ділянки (НДО), що відрізняється для різних регіонів.

Скільки потрібно платити (залежно від типу земельних угідь):

  • Ріллі (орні землі, сіножаті, пасовища): 0,95%.
  • Сільськогосподарські угіддя, зайняті багаторічними насадженнями: 0,57%.
  • Землі водного фонду (водойми, ставки): 2,43%.
  • Сільськогосподарські угіддя, що перебувають у власності фізосіб, та були передані в оренду фермерам: 3,00%.